» » » معرفی محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران
معرفی محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران

استفاده کاربران ایرانی از شبکه های اجتماعی با فیس بوک آغاز شد اما در این چند سال خیر، انواع شبکه های اجتماعی و پیام رسان های جدیدی وارد بازار شده اند.این اپلیکیشن ها همانند: واتس اپ،تلگرام، وایبر، لاین، اینستاگرام، ، ایمو، توییتر و اسکایپ تنها بخشی از این شبکه‌ها بودند که به طور گسترده توسط کاربران ایرانی مورد استفاده قرار گرفت اما برخی از آن‌ها به دلایل مختلف، بیشتر از بقیه به محبوبیت رسیدند. در این مطلب قصد داریم به معرفی محبوب ترین شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در ایران و دلایل و چگونگی پرطرفدار شدن آن‌ها بپردازیم.
 
فیسبوک-  Facebook
به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی موجود در اینترنت میتوان این برنامه را نام برد و البته خیلی زود هم کاربران خود را از دست داد. اوج فراگیری فیس بوک در ایران، سال 1390 بود که تعداد 17 میلیون کاربر ایرانی در آن عضو بودند که با به روی کار آمدن دیگر شبکه ها فیس بوک کاربرانش را از دست داد. در حال حاضر هنوز کاربرانی هستند که از این پلتفرم استفاده میکنند.بعضی از کاربران به عنوان مکانی برای ذخیره اطلاعات خود استفاده کرده و یا برای دیدن عکس های اقوام و دوستان خارج از کشور.
  
توییتر – Twitter
به دلیل یکسری از محدودیت های این شبکه اجتماعی در حال حاضر بیشترین و اصلی ترین طرفداران این شبکه خبرنگاران و سیاست مداران هستند. حضور این افراد در توییتر و توییت کردن اخبار در لحظه، سبب شد تا سرعت انتقال اخبار در این شبکه حتی از خبرگزاری‌ها نیز پیشی بگیرد و آن را تبدیل به یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در سراسر جهان تبدیل کند.با توجه به این رویداد و فیلتر شدن، این شبکه مورد توجه کاربران ایرانی قرار نگرفت.
  

لاین- Line
بعد از شبکه های گفته شد یکسری اپلیکشین شبکه های اجتماعی وارد شدند و جای خود را بین کاربران ایرانی باز کردند.لاین از جمله اپلیکیشن هایی بود که امکان برقراری تماس تلفنی، ارسال و دریافت پیام را دارا بود. نوشتن مطالب و انتشار پست و عکس همانند فیس بوک موجب شد تا این اپ مورد توجه بسیاری از کاربران ایرانی قرار بگیرد. پشتیبانی از زبان فارسی و ارائه صفحات آموزشی زبان انگلیسی، سرگرمی و مسابقه به زبان فارسی هم بیان‌گر آن بود که سازندگان ژاپنی این شبکه، حساب ویژه‌ای بر روی مخاطبان ایرانی خود باز کرده‌اند.
 


 

 
واتس آپ –Whatsapp
در ابتدای شروع فعالیت سازندگان آن اعلام کردند که استفاده از خدمات این برنامه بمدت یکسال بصورت رایگان است ولی با به روی کار آمدن دیگر اپلیکیشن های پیام رسان رایگان آنها را از این تصمیم منصرف کرد و واتس آپ بصورت رایگان باقی ماند. قابلیت های این اپلیکیشن علاوه بر فرستادن پیام های متنی، امکان ارسال فایل‌های مختلف مانند پی دی اف و اسناد حجیم را بدون پایین آمدن کیفیت را دارد. این امر موجب شد تا به سرعت مورد توجه کاربران قرار بگیرد. ، یکی دیگر از قابلیت های متمایز واتس آپ ، رمزگذاری پیام‌ها پیش از ارسال و جلوگیری از سرقت اطلاعات افراد است. ورود واتس اپ به ایران با سر و صداهای زیادی همراه بود و مسئولان قضایی کشورمان خواستار فیلتر شدن آن شدند اما مسئولان وزارت ارتباطات در مقابل فشارها مقاومت کردند. پس از مدتی، سازندگان این پیام رسان، زبان فارسی را نیز به واتس اپ اضافه کردند و از سال 1394، نسخه فارسی این اپلیکیشن موبایلی در حال فعالیت است.
 
 


 

تلگرام –Telegram
در آگوست 2013 در روسیه تلگرام راه اندازی شد. این شبکه در ابتدا بیشتر و فقط یک پیام رسان ساده بود و به تدریج با پدیدار شدن امکاناتی همچون گروه ها و کانال ها میتوان آن را یک شبکه اجتماعی تلقی کرد. با فیلتر شدن فیس بوک و ویژگی‌های ویژه تلگرام همچون ایجاد کانال، گروه‌های کاری، خانوادگی و آسان بودن دسترسی به آن امکان استفاده از نسخه تحت وب و برقراری تماس صوتی ،از جهت موبایل‌محور بودن و فیلتر نبودن آن، این اپلیکیشن را به سرعت به پرطرفدارترین پیام رسان ایران تبدیل کرد. اکنون حتی فیس بوک که زمانی بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی کاربران ایرانی محسوب می‌شد در برابر تلگرام حرفی برای گفتن ندارد و این پیام رسان ساده به عنوان بزرگ‌ترین پاتوق مجازی ایرانیان شناخته می‌شود. در مقاله های قبل درباره این شبکه اجتماعی اطلاعات مفیدی را در دسترس شما قرار دادیم .با مراجعه به دیگر مطالب از این برنامه بهترین استفاده را داشته باشید.
 
  
اینستاگرام – Instagram
اینستاگرام یک شبکه اجتماعی تصویری و متعلق به فیسبوک ست. پس از تلگرام، دومین شبکه اجتماعی محبوب در ایران است . در اکتبر 2010 راه اندازی شد و هم اکنون بیش از 500 میلیون کاربر فعال دارد. بسیاری از فروشگاه‌ها و شرکت‌های مختلف هم صفحه اینستاگرام ساخته‌اند و اجناس و خدمات خود را معرفی کرده و حتی به فروش آنلاین پرداخته‌اند. از سوی دیگر کاربران معمولی هم برای به اشتراک‌گذاری و جمع‌آوری لایک به رقابت می‌پردازند و بازار مکاره خرید و فروش لایک‌های بیهوده نیز در این فضا ایجاد شده است.
 


 

با سپاس از همراهی شما
رهام وب
مقالات مشابه
با ما تماس بگیرید 02122862477