1. » »
  2. » چرا گوشی داغ می شود؟

چرا گوشی داغ می شود؟

 
❓ شما هم مشكل داغ شدن گوشي داريد ؟

زمانی که دمای تلفن افزایش می یابد، احتمالا به خاطر باتری، پردازنده و یا صفحه نمایش است. هر یک از این اجزا می تواند به دلیل انتقال اطلاعات در سرعتهای بالا و تولید نور و ... گرما تولید کند. اما  چگونه می توان دقت کرد که مشکل چیست؟ در حالی که علم دقیق نیست، می توانید دلیل گرمای تولید شده باتوجه به قسمتی که گرما تولید میکند حدس بزنید.
قبل از اینکه یک دماسنج را به پورت شارژ تلفن خود متصل کنید، متوجه شوید که یک تلفن گرم، همانند گوشی داغ نیست. به طور کلی، دمای داخلی گوشی می تواند 37-43 درجه سانتیگراد (9/6 تا 9/90 درجه فارنهایت) باشد واین دما برای گوشی طبیعی است اگر از یک تلفن Android استفاده می کنید، می توانید برنامه AIDA64 را نصب کنید که به شما  اطلاعاتی  مربوط به سخت افزار و نرم افزار گوشی شما، از جمله گزارش درجه حرارت می دهد. در حالی که اپل در آخرین سیستم عامل iOS 11.3 خود منوی با عنوان  " Battery Health" را معرفی کرده است. گرم شدن دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی در حین انجام کار کاملا طبیعی است اما اگر گوشی شما بیش از حد داغ می شود می تواند یک مشکل جدی برای آن ایجاد کند که در نهایت می تواند روند خراب شدن  گوشی را سریعتر کند. شاید داغ شدن گوشی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد برای مثال شاید به خاطر اپلیکیشن هایی باشد که در پس زمینه در حال اجرا هستند  و شما چیزی از آن نمی دانید یا شاید شما بیش از اندازه با گوشی خود بازی می کند و یا شرایط محیطی به گونه ایست که باعث این مشکل می شود. پیدا کردن دلیل قطعی این مشکل کار راحتی نیست.
 


علل بیش از حد گرم شدن گوشی
👈 چند دلیل کاملا طبیعی (و بی ضرر) وجود دارد که ممکن است گوشی شما نیاز به استفاده از قدرت بیشتر از حد معمول داشته باشد، و این باعث می شود کمی گرم شود :
 
✅  بازی برای مدت زمان طولانی
امکان نصب بازی های مختلف در گوشی های همراه، مسلما یکی از دلایل اصلی خرید گوشی های هوشمند است. با این حال، برنامه های بازی به شدت بالا از هسته پردازش مرکزی گوشی شما علاوه بر واحد پردازش گرافیکی استفاده می کند که می تواند تلفن شما را گرم کند.

✅  استفاده از نرم افزارهایی مانند youtube
همانند سناریو بازی، تماشای یوتیوب یا Netflix برای ساعت ها از طریق Android یا iPhone شما، یک راه مطمئن برای کار کردن با پردازنده تلفن شما است، زیرا بارگیری داده های ویدئویی و نگه داشتن صفحه نمایش برای مدت زمان طولانی میتواند گوشی شما را گرم کند.
 
✅  تنظیمات شما بهینه نیست

تنظیمات گوشی شما نیز بر میزان استفاده از انرژی تاثیر می گذارد. برای مثال روشنایی زیاد صفحه نمایش ، انتخاب یک  تصویر زمینه متحرک، تنظیمات دوربین گوشی شما و کیفیت آن 
 
✅  به روز رسانی برنامه
اگر یک برنامه دارای یک مشکل یا مشکل دیگر باشد، با استفاده بیش از حد پردازشگر دستگاه شما ممکن است تلفن شما بیش از حد گرم شود. نگه داشتن برنامه های  به روز شده مهم است، زیرا به روز رسانی  شامل رفع اشکال می شود.
  
✅  بد افزارها و ویروس ها 
 قطعا سازندگان برنامه های مخرب به سلامتی گوشی شما اهمیتی نداده و فقط جمع آوری اطلاعات از شما برایشان مهم است.
بنابراین گوشی هوشمند خود را برای یافتن این برنامه های مخرب بررسی کنید. هر چند اگر شما گزینه "Allow installation of apps from unknown sources” را فعال نکرده باشید، احتمال نفوذ یک برنامه مخرب به گوشی شما بسیار کم است.

✅  باتری و کابل شارژر 
مورد بعدی که باید در نظر بگیرید وضعیت باتری و کابل شارژر است. اگر شما یک گوشی نسبتا قدیمی دارید که مرتبا بیش از حد شارژ می شده است (برای مثال، شما هیچ گاه نباید گوشی خود را کامل و تا 100 درصد شارژ کنید و در عوض شارژ گوشی باید 80 تا 90 درصد انجام شود تا عمر باتری افزایش یابد)، ممکن است گوشی شما در طول استفاده بیش از حد گرم شود.
همچنین شما باید کیفیت کابل شارژر خود را نیز چک کنید. گوشی در حال شارژ شدن نباید زیاد گرم شود و اگر این اتفاق رخ می دهد، نشان دهنده این است که کابل شارژر و یا باتری دارای مشکل است. بنابر این بهتر است کابل شارژر را تعویض کنید.

✅  استفاده پیش از حد وای فای
به طور کلی وای فای نمی تواند چنین مشکلی را ایجاد کند، مگر این که شما بیش از حد از آن استفاده کنید. سیستم عامل اندروید به گونه ای است که اپلیکیشن ها می توانند در پس زمینه اجرا شده و از پردازنده و یا اینترنت استفاده کنند. بنابر این اگر اپلیکیشن هایی در پس زمینه گوشی شما فعالیت دارند، می توانند باعث افزایش درجه حرارت آن شوند.
 
با تشکر از همراهی شما winked

مقالات مشابه

کارشناس فروش