1. » »
  2. » تاثیر شبکه های اجتماعی بر رتبه گوگل سایت

تاثیر شبکه های اجتماعی بر رتبه گوگل سایت

چگونه میتوان گفت تعداد اشتراک گذاری محتوا عاملی برای کسب رتبه بهتر در گوگل است؟

از سال ۲۰۱۰ افراد به وجود ارتباط هاییمیان تعداد اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و رتبه سایت در نتایج گوگل پی برده اند. برخی از متخصصان سئو اینگونه بیان کرده اند که گوگل برای تعیین جایگاه سایت، مانند لینک ها به تعداد اشتراک گذاری مطالب (البته با تاثیر کمتر) نیز در الگوریتم خود توجه می کند.
کمپانی MOZ در لیست رتبه بندی عوامل موثر در سئو جدیدا منتشر کرده است که تعداد اشتراک گذاری مطالب عامل کم تاثیری در شبکه های اجتماعی بر رتبه گوگل سایت نظر گرفته شده است،همچنین خود گوگل نیز استفاده از تعداد اشتراک گذاری مطالب در الگوریتم خود را رد کرده است. در واقع می توان به این نتیجه رسید که گوگل به تعداد اشتراک گذاری محتوا در توییتر، فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی برای رتبه بندی سایت اهمیتی نمی دهد.

بررسی افزایش تعامل با کاربر در شبکه های اجتماعی

احتمالاً ما به معیارهای اشتباهی توجه کرده ایم تاثیر شبکه های اجتماعی بر رتبه گوگل سایت را باید به بهبود تعامل با کاربران شبکه های اجتماعی توجه بیشتری داشته باشیم. این احتمال وجود دارد دلیل اینکه پست هایی که تعداد اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی بیشتری دارند در گوگل رتبه بهتری می گیرند، این است که تعداد افراد بیشتریی را با خود درگیر کرده اند (مسئله ای که می تواند کمکبه جذب تعداد اشتراک گذاری بیشتر شود).

بررسی همبستگی رتبه پست ها در نتایج گوگل با نرخ تعامل کاربران شبکه های اجتماعی

آزمایشی بین تعداد ۱۰۰۰ صفحه انجام گرفت و مشخص گردید که ارتباط بسیار قوی و زیادی بین نرخ تعامل در فیسبوک و نرخ کلیک (CTR) پست ها در نتایج ارگانیک گوگل وجود دارد. تاثیر شبکه های اجتماعی بر رتبه گوگل سایت در این آزمایش که با استفاده از داده های آماری فیسبوک و داده های کلمات کنسول جستجوی گوگل انجام گرفت، مشخص کرد که پست هایی که به طور میانگین نرخ تعاملی بین ۶٪ تا ۱۳٪ دارند، رتبه بهتری نسبت بهدیگر پست ها دارند و همچنین نرخ کلیک (CTRR) بهتری هم در گوگل بدستت آورده اند. در یک مثال عملی به بررسی سه پستی که جایگاه مناسبی در گوگل دارند وو میزان نرخ تعامل آن ها در فیسبوک پرداخته شد.
پستی که ۵۰۰۰۰۰ بازدید از صفحه نتایج گوگل به دست آورد، نرخ تعاملش در فیسبوک ۷.۴٪ بوده است.
پستی که ۲۵۰۰۰۰ بازدید از صفحه نتایج گوگل به دست آورد، نرخ تعاملش در فیسبوک ۸.۵٪ بوده است.
پستی که ۱۰۰۰۰۰ بازدید از صفحه نتایج گوگل به دست آورد، نرخ تعاملش در فیسبوک ۷.۱٪ بوده است.
 

الگوریتم های یادگیری ماشین :

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با الگوریتم های یادگیری ماشین (Machine Learning) آشنا شویم. الگوریتم های یادگیری ماشین در عمل نرخ تعامل بیشتر را با دیده شدن بیشتر پاسخ می دهند. دیده شدن بیشتر نیز به معنی رتبه گوگل بهتر و همینطور اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی بیشتر است. یک الگوریتم برای رسیدن به پاسخ درست، به این نگاه می کند که آیا مردم با محتوا درگیر شده اند یا خیر، درگیر شدن مردم با محتوا نشانه دهنده مرتبط بودن محتوا برای الگوریتم است و اگر مردم با محتوا درگیر نشده باشند، الگوریتم به دنبال محتوای دیگری می گردد که مردم را با خود درگیر کرده باشد. گوگل از مدل های یادگیری ماشین در الگوریتم رتبه بندی رنک برین(RankBrai) خود استفاده زیادی کرده است.
 

 

مثال

زمانی که کاربری در گوگل کلمه ای را جستجو می کند، گوگل می خواهد بهترین نتیجه را برای او نمایش دهد. گوگل برای اینکه بتواند کیفیت تجربه کاربری موتور جستجوی خود را افزایش دهد به سیگنال های رتبه بندی زیادی توجه می کند که یکی از آن ها نرخ کلیک (CTR) پست های سایت در صفحه نتایج ارگانیک گوگل است. اینکه چند درصد کاربران بر روی لینکی که در رتبه اول قرار دارد کلیک می کنند یا بر روی لینک دومی و سومی و … نشان دهنده نرخ کلیک است. اگرچه ممکن است تمامی هر سه لینک پاسخ فرد را بدهند، همچنان نرخ کلیک (CTR) سرنخ مناسبی برای گوگل است تا بفهمد که محتوای مناسب را به ترتیب درست نمایش می دهد یا خیر.
 
چیزی شبیه به نکات رتبه بندی گوگل در فیسبوک هم وجود دارد. زمانی که یک پست در فیسبوک مورد توجه قرار می گیرد (به این معنی که تعداد افراد زیادی آن را مشاهده، لایک، کامنت و به اشتراک می گذارند) الگوریتم فیسبوک نیز به این پست توجه بیشتری می کند و آن را بیشتر در معرض دید قرار می دهد و این به یک چرخه تبدیل می شود.
 

نتیجه گیری:

استفاده از محتوای مناسب در شبکه های اجتماعی راه حل مناسبی برای افزایش مخاطبان و دیده شدن بیشتر است.
محتوای خوب و مناسب که مخاطب را با خود درگیر کند، باعث می شود که شما رتبه بهتری در نتایج گوگل پیدا کنید و تاثیر شبکه های اجتماعی بر رتبه گوگل سایت برعکس یافتن جایگاه بهتر در جستجوها باعث می شود که مخاطبان بیشتری را با خود درگیر کنید.
در نتیجه عوامل مهم برای داشتن یک پست ایده آل که باعث بیشتر دیده شدن شما و تاثیر شبکه های اجتماعی بر رتبه گوگل سایت می شود را بیان میکنیم:
نرخ کلیک (CTR) بالا در صفحه نتایج گوگل
تبلیغ در شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو
مهمترین عامل، داشتن یک ایده ی واقعا قابل توجه و الهام بخش است
نرخ تبدیل بالا در سایت
محتوای ارگانیک و مناسب که باعث شود مخاطب را با خود درگیر کند
 
ما در رهام وب تلاش میکنیم که زمان طراحی سایت شما تمامی این قوانین و راهکارها را در نظر گرفته تا بتوانید مراحل سئو و بهینه سازی سایت خود را مرحله به مرحله انجام دهید.
با سپاس از همراهی شما
رهام وب

مقالات مشابه

کارشناس فروش