1. » »
  2. » الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟


گوگل پنگوئن نام الگوریتم جدید گوگل می باشد که در تاریخ ۲۴ ماه آپریل ۲۰۱۲ بر روی هسته گوگل قرار گرفت و به طور رسمی معرفی شد. 
وظیفه اصلی الگوریتم پنگوئن شناسایی وب سایت هایی است که از قوانین و راهنماهای Google برای بهینه سازی صفحات خود استفاده نمی کنند و به جای تولید کردن محتوای مناسب و با کیفیت برای جذب بازدید کننده از روش های غیرقانونی و ترفند برای گرفتن بازدید استفاده می کنند.
در اصطلاح به روش های غیرقانونی که برای کسب رتبه در گوگل انجام می دهند  سئو کلاه سیاه میگویند.

الگوریتم پنگوئن سایت های زیادی را که از روش های غیرقانونی استفاده می کردنند از نتایج جستجو حذف کرده و یا آن ها را از صفحات اول گوگل به صفحات آخر انتقال داده است. البته الگوریتم گوگل فقط سایت هایی که از روش کلاه سیاه استفاده می کنند را بررسی نمی کند بلکه سایت هایی را که از روش های درست بهینه سازی سایت مانند تولید محتوا مناسب و با کیفیت استفاده می کنند را نیز شناسایی می کند و رتبه آن ها را افزایش می دهد.
پنگوئن قوی ترین الگوریتمی است که برای مبارزه با وب سایت های اسپمر ساخته شده است این الگوریتم به شدت با سایت هایی که از روش های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند مقابله می کند.
 


کاربرد الگوریتم پنگوئن

زمانی که یک صفحه ی جدید در را در وب سایت­تان ایجاد می کنید ، این صفحه برای ایندکس شدن می بایست توسط الگوریتم پنگوئن گوگل مورد بررسی قرار بگیرد. اگر از دیدگاه google و الگوریتم پنگوئن محتوا و مطالب صفحه شما قابل قبول نباشد صفحه شما دچار کاهش جایگاه در نتایج گوگل خواهد شد و یا به طور کامل از صفحات نتایج حذف می شود. همان طور که گفتیم الگوریتم پنگوئنgoogle  یکی از الگوریتم های کاربردی گوگل در زمینه شناسایی وب سایت های متلقب که از روش های غیرقانونی برای افزایش رتبه در سایتشان استفاده می­کنند، است که در فواصل زمانی ماهانه آپدیت می شود و بررسی های بهتر و دقیق تری را انجام می دهد.

 

عوامل تاثیر گذار بر افت رتبه توسط پنگوئن

1- استفاده از روش سئو کلاه سیاه 
2- بهینه سازی بیش از حد (Over optimization)
3- رعایت نکردن اصول لینک بیلدینگ و چگالی بالا 
4- محتوا ضعیف و تکراری
5- خرید و فروش لینک
6- لینک های اسپم
 
<a href="https://rohamweb.com/article/seo-article/460-الگوریتم-پاندا-گوگل-چیست؟.html" چند ترفند مهم سئالگوریتم پاندا گوگل چیست؟ !

 

بهینه سازی بیش از حد به چه معناست؟

برای مثال زمانی که شما برای بهینه سازی سایت خود چندین بار از H1 استفاده می­کنید به اصطلاح گفته می­شود از بهینه سازی بیش از حد استفاده کرده اید و این امر ممکن است برای شما مشکل ساز بشود. زیرا این کار نشان می دهد شما بیش از آن که برای جذب و کسب رضایت از کاربران تلاش کنید توجهتان به موتورهای جست و جو و کسب رتبه در گوگل بوده است.


مواردی که الگوریتم پنگوئن بررسی می کند

1- لینک های جعلی : دریافت لینک از وب سایت های با کیفیت و محتوای مرتبط با سایت شما یکی از شاخص های مهم سئو می باشد و برخی از افراد برای دریافت رتبه بالاتر اقدام به خرید لینک از وب سایت های دیگر می کنند که این لینک ها را به اطلاح بک لینک می گویند. الگوریتم پنگوئن وب سایت هایی را که اقدام به خرید و ایجاد بک لینک از وب سایت های نامرتبط می کنند را شناسایی می کند و آن ها را به صفحات آخر انتقال می دهد.
2- بازی با کلمات : با توجه به اهمیت بالای وجود محتوا در وب سایت برخی از افراد اقدام به ایجاد محتوای غیر طبیعی با استفاده ی بیش از حد از کلیدواژه ی مدنظر خود می کنند که این موضوع نیز توسط الگوریتم پنگوئن تشخیص داده می شود.

تکنیک های ارتقاء رتبه سایت در چشم پنگوئن گوگل

در ابزار وبمستری گوگل یک درخواست تجدید نظر موسوم به (Reconsideration) ثبت کنید. با استفاده از این سرویس از گوگل می خواهید که سایت شما را که احتمالاً رتبه خود را از دست داده است، دوباره بررسی نموده و اشتباه های احتمالی آن را بر طرف نماید. پس از این که بک لینک های مشکل دار را از سایت خود حذف کردید، به Google Webmaster Tools بروید و درخواست یادشده را ثبت کنید. پس از آن گوگل مجددا لینک ها را بررسی می کند.
 

ضعف بزرگ الگوریتم پنگوئن گوگل

بسیاری از افرادی که در زمینه سئو فعالیت می کنند سعی در ایجاد کمپین های لینک برای بالا بردن سایت ها داشتند، امروزه با وجود الگوریتم پنگوئن گوگل، کسب و کار آنها لطمه شدیدی خورده و نه تنها دیگر نمی­توانند کاری برای مشتریان خود انجام دهند بلکه ایجاد لینک توسط آنها باعث اسپم شدن سایت مشتری خواهد شد و کمپین های آنها بی استفاده خواهد ماند. اگر یک سایت به عنوان اسپم شناخته شود هر لینک خروجی از آن به معنای اسپم بودن سایت است. لذا می تواند از این کمپین ها برای اسپم کردن سایت های رقبا استفاده کرد. این موضوع به نظر برخی کارشناسان می تواند بزرگترین ضعف الگوریتم گوگل پنگوئن باشد.درست است که این الگوریتم باعث می شود دیگر سئو کارها نتوانند سایت های دلخواه خود را ارتقا دهند اما به آنها این اجازه را می دهد تا خارج از محدوده خود عمل کرده و بتوانند هر سایتی را که می خواهند پایین بکشند و این موضوع خیلی خطرناک است. چون از این پس هر شخصی می تواند سایت­های رقبای خود را تحت تاثیر قرارداده و به آن لطمه جبران ناپذیری بزند. 

ترفندهای ریکاوری سایت در صورت جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن

پنالتی شدن وب سایت توسط پنگوئن به دلیل وجود لینک های اسپمی و سئو بیش از حد است. در صورتی که وب سایت شما تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفته است جهت رفع آن اقدامات زیر را انجام دهید:

1- تمامی لینک های Side-wide گرفته شده را را حذف کنید.
2- Anchor Text لینک ها را به صورت ترکیبی بگیرید.
3- از سایت ها و صفحاتی که بیش از ۱۰۰ External link دارند بک لینک نگیرید.
4- از سایت های زیادی که بر روی یک IP address هستند لینک دریافت نکنید.
 

برای آن که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه نشوید به موارد زیر توجه کنید:


1- از انکورتکست­های تکراری استفاده نکنید.
2- از لینک های رندوم برای سایت خود استفاده کنید و یا یک یا دو لینک در فوتر وب سایت قرار دهید.
3- از بهینه سازی بیش از حد بپرهیزید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات در مورد خدمات ، تعرفه ها و قیمت های رهام وب همین حالا با ما تماس بگیرید

021 - 88652508

مقالات مشابه

کارشناس فروش